Հանձնաժողովը քննարկել եւ ընդունել է Աշխատանքային օրենսգրքում առաջարկվող մի շարք փոփոխություններ
Առաջարկվում է կատարել համապատասխան օրենսդրական փոփոխություն, որի արդյունքում Կառավարության կողմից արդեն իսկ ընդունված որոշման համար կապահովվի նման որոշում ընդունելու համար օրենքով սահմանված լիազորող հստակ նորմի առկայությունը: Մասնավորապես, առաջարկվում է սահմանել, որ պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմին չհամարվող բյուջետային հիմնարկների աշխատողներին բարձրլեռնային բնակավայրերում աշխատելու համար Աշխատանքային օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 6-րդ պարբերությամբ սահմանված լրավճար վճարելու կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը: Այս մասին ասել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանը:
«ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեմբերի 27-ի նիստում:
Ըստ փոխնախարարի` բարձրլեռնային բնակավայրերի շարքին են դասվում ծովի մակերեւույթից 2000 եւ ավելի մետր բարձրության վրա գտնվող բնակավայրերը, որոնց ցանկը սահմանում է ՀՀ կառավարությունը:
Հանձնաժողովականները նախագծին տվել են դրական եզրակացություն:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած «ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից նախագծերի փաթեթը, որով առաջարկվում է սահմանել «հարկադիր աշխատանք» եւ «պարտադիր աշխատանք» եզրույթները, ինչպես նաեւ «պարտադիր կամ հարկադիր» աշխատանք չհամարվող աշխատանքների շրջանակը: Պարտադիր կամ հարկադիր աշխատանք է համարվում որեւէ ձեւի հարկադրանքի գործադրմամբ կամ գործադրման սպառնալիքի տակ անձից պահանջվող կամ անձի կողմից կատարվող ցանկացած աշխատանքը կամ ծառայությունը, որի համար այդ անձը կամավոր չի հայտնել իր համաձայնությունը:
Պարտադիր կամ հարկադիր աշխատանքն արգելվում է ՀՀ օրենսդրությամբ:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանը նշել է, որ առաջին ընթերցումից հետո կատարվել են որոշակի խմբագրական փոփոխություններ:

Комиссия обсудила и приняла ряд предложенных поправок в Трудовой кодекс
Предлагается внести соответствующее законодательное изменение, в результате которого для уже принятого правительством решения будет обеспечено наличие четкой правоприменительной нормы принятия такого решения. В частности, предлагается установить, что порядок оплаты труда работников бюджетных учреждений, не являющихся государственными органами и органами местного самоуправления, по ст.178.3.6 Трудового кодекса доплата за работу в высокогорной местности устанавливается Правительством РА. Об этом сообщил заместитель министра труда и социальных вопросов РА Р.Саргсян.
27 сентября на заседании Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам обсужден в первом чтении законопроект о внесении изменений в Трудовой кодекс РА.
По словам замминистра, к высокогорным населенным пунктам относятся населенные пункты на высоте 2000 м и более над уровнем моря, перечень которых определяется правительством.
Члены комиссии дали положительное заключение по проекту.
Во втором чтении обсужден подготовленный правительством пакет дополнений в Трудовой кодекс РА и прилагаемые проекты, которыми определяются термины “обязательный труд” и “принудительный труд”, а также круг работ, не считающийся "обязательным или принудительным" трудом. Обязательным или принудительным трудом является любая работа или услуга, требуемая от лица или выполняемая лицом под любой формой принуждения или угрозы принуждения, на совершение которой это лицо не выразило своего добровольного согласия.
Обязательный или принудительный труд запрещен законодательством РА.
Замминистра труда и социальных вопросов отметил, что после первого чтения внесены некоторые редакционные правки.